26. 4. 2024

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Svátek má Oto

Dnes je pátek, 26. 4. 2024, 22:00:30

POŽÁR - NÍZKÉ BUDOVY

K rozsáhlému požáru budovy velkoskladu s dekorativním materiálem a svíčkami vyjela naše jednotka do Hrušovan u Brna v 2:47h. Vzhledem k tomu, že jednotka vyjíždí do Hrušovan v II. stupni poplachu, dal se předpokládat rozsáhlejší požár, který jsme si potvrdili již během cesty mezi Holasicemi a Vojkovicemi.

Záře z požáru byla velmi dobře viditelná již na tuto vzdálenost. V době příjezdu naší jednotky již na místě zasahovaly jednotky z prvního stupně poplachu – PS Židlochovice,Pohořelice a JSDH Hrušovany a Židlochovice a současně přijížděli další posilové jednotky. Nám VZ určil zasahovat z jižní části zasaženého objektu (cca15x45m), kde byl zřízen bojový úsek č.1. V tomto úseku bylo zapotřebí zabránit rozšíření požáru na přiléhající mezisklad se zbožím a na další přiléhající administrativní budovu firmy. Před započetím hasebních prací bylo z místa nástupní plochy naší jednotky přeparkováno vozidlo Mercedes Benz Sprinter, aby nedošlo k jeho poškození. Následně bylo vytvořeno dopravní vedení B s rozdělovačem a s 2C útočnými proudy. Vstup do skladu byl uzamčen visacím zámkem, který byl pomocí převodových kleští odstřižen. Po otevření vstupních dveří došlo k masivnímu vývinu dýmu. Jednotka spolu s VÚ vybavená DT vstoupila do požárem ohrožené místnosti a započala s hasebními pracemi pomocí 2C proudů se smáčedlem Pyrocool do prostoru skladu a na střešní konstrukci nad skladem. Zasahující hasiči ve skladu byli vystaveni vysoké teplotě, kouři z hořících plastů i silně zahřáté vodě z hašení smíchané s parafínem z hořících svíček. Přesto se podařilo v našem úseku zabránit rozšíření požáru. K doplnění vody bylo používáno kyvadlové dopravy pomocí CAS, neboť hydrantová síť nezvládala tak masivní odběr. S ohledem na bezpečnost zasahujících bylo po započetí hasebních prací místo našeho zásahu osvětleno pomocí osvětlovacícho stožáru z naší CAS. Po několika hodinách velmi intezivního hašení se podařilo požár lokalizovat. Díky tomu mohlo být rozhodnuto o přeskupení SaP, přičemž náš úsek byl zrušen. Během přeskupování jednotlivé jednotky provedli střídání zasahujících členů dle možností. Naše jednotka se přemístila do úseku č.2 kde pokračovala v hasebních pracech a to opět s využitím DT. Opět jme zde vytvořily dopravní vedení B s rozdělovačem a 2C útočné proudy se smáčedly. Použití smáčedel se ukázalo jako velmi efektivní a postupně se dařilo hořící i doutnající trosky uhasit. Nebezpečné a pádem ohrožující trámy ze střešní konstrukce byly za pomoci AŽ52 IVECO odřezávány pomocí motorové pily. Podobný osud potkal i štítovou zeď přiléhající k areálu autobusového nádraží, která byla opět s pomocí AŽ52 a PP-20 rozebrána. V 10:14h byla jednotka VZ odeslána zpět na základnu, kde v 11:45h zásah ukončila a oznámila opět svoji akceschopnost. V době našeho odjezdu stále probíhali likvidační práce s účastí několika jednotek a to až do poledních hodin. Vzhledem k rozsáhlosti požáru byl postupně vyhlášen i třetí stupeň poplachu a na místě tak zasahovalo 15 hasičských jednotek s příslušnou technikou z Brna a zejména z okolí Hrušovan: mimo již zmiňovaných i CPS Brno Lidická, PS BVV, Hustopeče a JSDH Blučina, Žabčice, Přísnotice, Syrovice, Bratčice, Žatčany a Nosislav. Na místo byly ještě několikrát vyslány jednotky k dohašení skrytých ohnisek, které se objevili při dohlídce pracovníky postižené firmy.

Technika: CAS 20 2500/0 - M2Z + PA-90 + EGM 60

Poslední aktualizace: 25. 5. 2018 15:08