19. 3. 2024

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 6 až 10°C. Noční teploty 2 až -2°C.

Svátek má Josef

Dnes je úterý, 19. 3. 2024, 10:15:38

Historie

Založení sboru dobrovolných hasičů obce Holasice se vztahuje ke dvěma datům. Prvním je rok 1889, kdy byla založena odbočka SDH města Rajhrad (město je v těsné blízkosti obce), který byl založen o pět let dříve. Sbor měl tehdy 18 členů, velitelem byl zvolen p. Škarda Augustin. Sbor poprvé zasahoval v roce 1890, kdy v Rajhradě hořel mlýn. Spolupráce se sborem v Rajhradě byla na vynikající úrovni, což dokazuje mj. i čestné členství obce.

Druhým datem založení je rok 1938, kdy se sbor vzhledem k vážné předválečné situaci osamostatnil. První valná hramada se konala, po několika odkladech, 18.9.1938. Velitelem se stal p. Hamerník Dominik, starostou byl zvolen p. Sosnar Alois. Toho roku dosáhl počet členů čísla 138. Sbor byl zařazen do župy č. 44 - dr. Hynka Světlíka (později župa č.5). První útočiště sbor nalezl u starosty sboru a to do doby než byl zakrátko upraven tehdejší obecní dvůr.

Až po válce, přesněji 28.8. 1949 bylo započato se stavbou nové hasičské zbrojnice a obecního úřadu. Na stavbě se podílela celá obec a byla dokončena 6.7.1951. V roce 1962 však bylo rozhodnuto o uvolnění budovy ve prospěch základní školy, která slouží školákům dodnes. Členové sboru si v těsné blízkosti postavili novou zbrojnici, která prochází od roku 2002 průběžně celkovou rekonstrukcí, která by měla být dokončena v r.2008.

Mimo to se stavěli v té době postupně i 3 podzemní požární nádrže, neboť Holasice jsou obcí značně členitou a v případě požáru by pravděpodobně nastal problém s dopravou vody.Pro zajímavost jen dodejme, že v r.2006 byla jedna z nádrží vyčerpána a byl zjištěn její velmi dobrý stav! Situace s případnou dopravou vody na požářiště se změnila výstavbou obecního vodovodu a tudíž i hydrantové sítě. Přes výstavbu hydrantů se s využitím nádrží dále počítá.

Naši členové byli aktivní i v jiných činnostech: prováděli žňové hlídky, pořádaly různé plesy nebo zábavy, jezdily na výlety po celé republice.Samozřejmě se zúčastňovaly soutěží v požárním sportu, a to jak v hasebním obvodu tak i mimo něj. Nelze opomenout i spolupráci se sbory v našem okolí: v Rajhradě, Rajhradicích, Modřicích( již neexistují), v Blučině, Hrušovanech, Syrovicích, Židlochovicích. Tolik o historii.